letrajz
Ady Endre, teljes nevn: disadi Ady Andrs Endre (rmindszent, 1877. november 22. – Budapest, Terzvros, 1919. janur 27.) a huszadik szzad egyik legjelentsebb magyar kltje. A magyar politikai jsgrs egyik legnagyobb alakja. A mveltsgrl, irodalomrl rt cikkei a fejldst s a haladst srgetik. Kltszetnek tmi az emberi lt minden jelents terletre kiterjednek. Hazafi s forradalmr, pldamutat magyar s eurpai. A szerelemrl vagy a szlfldjrl rt versei ppoly lnyeges kifejezsei az emberi ltnek, mint a szabadsg, az egyenlsg, a hit vagy a mulandsg krdseirl rott kltemnyei.
Egy szatmri faluban, rmindszenten, elszegnyedett nemesi csaldban szletett. desapja disadi Ady Lrinc (1851–1929), kisparaszti gazdlkod, desanyja tiszaeszlri Psztor Mria (1858–1937), reformtus lelkipsztorok leszrmazottja volt. Egy nvre (Ilona, aki mg egyves kora eltt meghalt) s egy ccse volt, Ady Lajos (1881–1940), aki magyar-latin szakos tanrknt brndos nyelvszkedssel nevket Ond vezr nevbl eredeztette. Ady Mariska Ady Endre unokahga volt.
Gyermekkor
Tanulmnyait az rmindszenti reformtus elemi iskolban kezdte 1883-ban, ahol Katona Kroly tantotta rsra, olvassra, szmolsra, bibliai trtnetekre s zsoltros nekekre. Szlei idvel gimnziumba szntk, ez volt az oka, hogy tanulmnyait 1886-tl a katolikus npiskolban folytatta Hark Istvn keze alatt: az elemi befejeztvel, 1888-ban a nagykrolyi piarista gimnziumba kerlt. Ebben az iskolban voltak sajt bevallsa szerint a legszrnybb dikvei amellett, hogy itt ersdtt meg a fizikailag addig gyengcske gyerek. Itt rta els kltemnyeit is, amelyek tbbnyire verses csfoldsok voltak, s ezekbl az vekbl szrmazik bartsga Jszi Oszkrral, akivel egytt jrtak hittanra. 1892-tl a zilahi reformtus kollgium dikja volt, ahol 1896 jniusban jelesen rettsgizett: csak grgbl s matematikbl kapott j osztlyzatot. A liberlis szellem zilahi „si schla” a szigor szerzetesi iskolbl kikerlve a szabadsgot jelentette szmra: itt szabad volt nyilvnosan is cigarettzni, s itt vltak rendszeress a szombat esti kocsmzsok is; emellett itt rtk els – iskolai – irodalmi, s szerelmi sikerei is, utbbi F. Erzsike szemlyben, aki ksbbi versei Zskja lett. Itt ismerte meg Kun Blt is, aki egy ideig magntantvnya volt.

Ady szlhza rdmindszenten
letplya
desapja a lecsszott csald jbli felemelkedsnek lehetsgt, a leend szolgabrt ltta fiban, ezrt berattk a debreceni jogakadmira. A vrost nem sikerlt megszeretnie: szlei beleegyezst megszerezve a msodik vre mr a pesti jogi karra iratkozott be, majd Temesvrra ment, ahol dleltt a kirlyi tblnl rnokoskodott, dlutn magnrkat adott. Temesvrrl nagyon betegen vitte haza desanyja 1897 karcsonyn, ahonnan felgygyulva utazott jra Budapestre, a negyedik flvre beiratkozni. A tbbszr is megkldtt tandj azonban korhelykedsre szott el. Nem mert szlei szeme el kerlni, ezrt Zilahra utazott, ahol gyvdbojtr lett s egy bartjnl lakott. Ez id tjt szletett meg egy nll versesktet kiadsnak gondolata. sszel az egyetem folytatsnak szndkval ismt Debrecenbe ment, azonban az eladsokat hanyagul ltogatta, sokkal jobban rdekeltk a lapok (Debreceni Fiskolai Lapok, Debreceni Ellenr, Debreceni Hrlap). Elbb a Debreczeni Hrlap, majd 1899-tl a ’48-as rzelm, fggetlensgi prti Debreczen cm folyirat „hivatsos” munkatrsa lett. A soron kvetkez flvre mr be sem iratkozott, ezzel vge szakadt jogegyetemi tanulmnyainak. Ugyanebben az vben megjelent els versesktete, Versek cmmel, de nem volt sikere.
|